Focal Electra 1028 Be

High-end podlahové reprosoustavy 300 W, 91 dB, 8 ohm
Kód produktu: Electra 1028 Be
Výrobce: Focal
Záruka:5 let
Dostupnost: nedostupné
Doprava:zdarma
Barevné provedení:
179 990,00 Kč
pár

Popis produktu Focal Electra 1028 Be

Francouzký specialista Focal JM Lab si už několik let drží první příčku v segmentu hifi reproduktorů díky soustavám Grande Utopia EM, které se prodávají za 130 000 eur. A základem nové řady Electra Beryllium 2 je právě výškový reproduktor obdobné konstrukce jako v referenční soustavě. Kouzelným slůvkem je beryllium, materiál, ze kterého je vyrobená membrána výškového reproduktoru a který se podílí i na označení systému Electra Beryllium. Tento kov, využívaný v kosmických technologiích a nukleární energetice, patří svými vlastnostmi k výjimečným materiálům. Je o třetinu lehčí než hliník a až o 60 % lehčí než titan, přitom je oproti titanu trojnásobně tužší a jeho modul pružnosti je o třetinu vyšší než u oceli. Zkrátka, je to ten ideální materiál na výrobu membrány výškového reproduktoru.

 

Z pohledu reproduktorové technologie má beryllium ješte jednu významnou vlastnost – rychlost zvuku v tomto materiálu dosahuje 13 000 m/s, co představuje o faktor 2,5 více než v hliníku a o faktor 3,1 více než v titanu. V praxi to znamená, že obávaná vlastní rezonance tvrdé membrány se odehrává velmi daleko za hranicí slyšitelnosti, za kterou se v hifi technice idealizovaně považuje 20 kHz. Díky tomu jsou výškové reproduktory Focal Beryllium prvními měniči na světě schopnými reálně prenášet (tolerance - 3 dB) frekvenční pásmo do 40 kHz, co doposud dokázaly jen některé fóliové elektrostatické měniče. Extrémně nízko leží i dolní rezonanční kmitočet berylliového reproduktoru (680 Hz), což dovoluje posunout dolní dělící frekvenci až do oblasti středního pásma (2 000 Hz), které díky tomu získá ohromující rozlišení, čistotu a rychlost.

 

Beryllium je desetinásobně dražší než zlato a zpracovat ho dokáže jen několik specializovaných firem. Focal při konstrukci šasi Electra Be využívá osvědčenou formu inverzní kaloty, kterou poprvé představil v roce 1982, a neodymový magnet. Průměr inverzní kaloty je 27 mm. Celý vysokotónový systém je k ozvučnici připevněn pomocí masivního hliníkového panelu, v čelní části výrazně zaobleného, což zamezuje nežádoucím difrakcím (odrazu zvukových vln od hran) a přispívá k holografické prostorovosti zvukového obrazu.

 

Rovněž tak svědomitě a náročně jako výškové šasi jsou koncipované i středotónové, resp. středobasové šasi soustav Focal Electra Beryllium. I u nich francouzký výrobce vsadil na osvědčené materiály a konstrukční postupy. Tyto šasi s průměrem 16,5 cm, využívají membránu z kompozitního materiálu "W" sandwich, který Focal úspešně používá už téměř jedno desetiletí. Trojvrstvá membrána má dvě vrstvy tkaniny ze skleněných vláken, spojené navzájem syntetickou pěnou. Způsob, jakým dochází ke spojení vrstev tkaniny s pěnou, výrobce starostlivě utajuje, rovněž tak i přesné chemické složení syntetické pěny. Membrány se vyrábějí ručně ve vlastní manufaktuře. Přesný tvar membrány středobasového reproduktoru a zejména inverzního fázového nástavce ve středu reproduktoru je výsledkem rozsáhlých počítačových analýz s využitím metody konečných prvků (finite elemente), rovněž tak i tvar odlévaného hliníkového koše reproduktoru, optimalizovaného z hlediska vlastní rezonance a vnitřní „aerodynamiky“. V průřezu z vnitřní strany otevřené žebra koše reproduktoru jsou na utlmení vlastního kmitání vyplněné silikonovým polymerem. I středobasové šasi využívají pohon s neodymovým magnetem.

 

Neméně důležité jako konstrukce reproduktorů je i jejich dokonalé vzájemné sladění a přizpůsobení. To obstarává frekvenční výhybka OPC (Optimum Phase Crossover) se strmostí filtru 36 dB na oktávu, takže jednotlivé měniče jsou od sebe navzájem perfektně odděleny a vyzařují pouze ve svém optimálním pracovním pásmu, což se projeví průzračnější a zřetelnější reprodukcí. Díky této mimořádně kvalitní výhybce, která obsahuje výhradně jakostní fóliové kapacitory a vzduchové tlumivky, nejsou třeba obvyklé zdvojené (bi-wire) připojovací terminály.

 

Konstrukce vlastní ozvučnice a její povrchové provedení je oslavou špičkových technologií a precizní ruční řemeslné práce. Skříň je sestavena z 50 mm (!) silných desek MDF, navíc je uvnitř zesílena několika vnitřními příčkami. Vnější provedení, které navrhli věhlasní designéři Pineau & Le Porcher, je pak skutečnou pastvou pro oči. Už na první pohled reprosoustavy nenechávají nikdo na pochybách, že před Vámi stojí opravdová formule 1. Kombinují ušlechtilé materiály (eloxovaný hliník, tvrzené sklo a pravou přírodní dýhu) s luxusní černou perleťovou metalízou. Boky můžete volit z třešňového nebo ořechového dřeva, které je ručně dolešťováno do hedvábně jemného lesku.

 

Made in France.

 

 

Technická specifikace Focal Electra 1028 Beryllium

 • Doporučený zesilovač: 40 - 300 W
 • Typ ozvučnice: 3 pásmová s bassreflexem. Vysoce rigidní 50 mm MDF imunní vůči rezonancím, antidifrakční zaoblení čelní stěny
 • Frekvenční rozsah +/- 3 dB: 34 Hz - 40 kHz
 • Výhybka: OPC (Optimum Phase Crossover) filtr pro optimalizaci fáze a perfektní 3D zobrazení, prvotřídní audiofilní součástky, dělící frekvence 350 Hz / 2 200 Hz
 • Citlivost SPL/M @ 2.83 V: 91 dB
 • Impedance: 8 ohm (3.5 ohm minimum)
 • Basový měnič: 2 x 165 mm "W" sandwich nové generace
 • Středový měnič: 165 mm "W" sandwich nové generace
 • Výškový měnič: 27 mm čisté beryllium - inverzní kalota nové generace IAL (Infinite Acoustic Loading) system
 • Připojovací terminály: Single
 • Antirezonanční hroty v ceně: ANO
 • Vnější rozměry (V x Š x H): 1110 x 260 x 350 mm
 • Hmotnost: 33 kg / ks
 • Povrchová úprava v pravé přírodní dýze, 11 vrstev laku:
     - "Champagne" (tělo černá perleťová metalíza + boky světlá třešeň)
     - "Dogato Walnut" (tělo černá perleťová metalíza + boky ořech)
     - "White Carrara" (tělo černá perleťová metalíza + boky bílý klavírní lak)
     - "Black Lacquer" (tělo černá perleťová metalíza + boky černý klavírní lak)
     - "Imperial Red" (tělo černá perleťová metalíza + boky červený klavírní lak)
     - "Special Color" (za příplatek barevný lak RAL, paleta 180 odstínů)
 • Veškerý vývoj a výroba probíhá za použití nejmodernějších technologií, ohleduplných k člověku a přírodě, výhradně v Saint-Etiene ve Francii

 

 

Doporučený výkonový zesilovač:
Meridian G 57

Fotogalerie produktu Focal Electra 1028 Be

Porovnání produktu Focal Electra 1028 Be


Porovnat produkt s:           

Recenze produktu Focal Electra 1028 Be

© 1991 - 2024 EXCELIA HIFI

nahoru ^